přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
ChristieGr, GarryCorte, GavinGolds, ClevelandG, RandalWeek, LashayLewi, HeleneSisk, BasilMcdou, CornellWin, Gloria94X4, FerneHarcu, DanielaHoc, AlisaDurde, MamieSeide, DewittAgn, vice... + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory: Výtvarné umění - Malba

Nový příspěvek k tématu

JALOVEC NA POBŘEŽÍ EL HIERRO
Vesuvanka, Friday, 12.11. 2021 - 10:34:38. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Dnes přidávám nový obrázek jalovce, který připomíná tvarem koruny spíše dub, ale je to jehličnan - jalovec Juniperus phoenica canariensis. Jak už jeho latinský název napovídá, je to endemit Kanárských ostrovů. Strom na fotce, podle níž jsem malovala, roste na kamenitém pobřeží ostrova El Hierro, který je tak jako ostatní Kanárské ostrovy sopečného původu. Je to nejzápadnější a nejmenší ostrov Kanárského soustroví."
HORA FUDŽI S MODŘÍNEM JAPONSKÝM
Vesuvanka, Monday, 01.11. 2021 - 08:31:55. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Japonská posvátná hora Fudži je velmi inspirativní, pokaždé trochu jiná. Tentokrát mě na fotce, podle níž jsem malovala, zaujaly v jejím svahu modříny japonské s rozeklanými větvemi.

Modřín japonský (Larix kaempferi), jak už jeho název napovídá, pochází z Japonska, kde roste výhradně na půdách vulkanického původu v nadomořských výškách 1300 až 2900 m. Strom vyžaduje deštivé a vlhké prostředí. Setkáme se s ním i v Evropě, kde je vysazován zejména na mořském pobřeží, a protože je odolný vůči znečištění vzduchu průmyslovými zplodinami (kyselé deště), bývá vysazován i v parcích velkých měst."
Moře
duha, Thursday, 28.10. 2021 - 15:10:39. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
""
ZLATÝ VRCH V LUŽICKÝCH HORÁCH
Vesuvanka, Sunday, 10.10. 2021 - 11:21:31. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Čedičové varhany Zlatého vrchu jsou oproti Panské skále málo známé. Nacházejí se v západní části Lužických hor poblíž města Česká Kamenice. Byly odkryté lámáním kamene, jsou mohutnější než varhany Panské skály. Čedičové sloupce jsou místy až 30 m vysoké a jejich průměr je kolem 30 cm. V roce 1964 byl Zlatý vrch vyhlášen chráněným územím, ale těžba byla definitivně ukončena po úplném odkrytí varhan v roce 1973.

Zlatý vrch je zajímavý nejen po stránce geologické, ale i botanické. V jeho okolí se vyskytuje více než 70 druhů rostlin."
ROSTLINA NA LÁVĚ ETNY
Vesuvanka, Friday, 01.10. 2021 - 07:01:13. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Motar pomořský (Crithmum maritimum), nazýván také fenykl mořský, je slanomilná rostlina z čeledi miříkovitých, která roste většinou ve štěrbinách pobřežních skal východního Atlantiku (Kanárské ostrovy), Středozemního a Černého moře. Občas roste i dál od moře, ale jen tam, kam zanese vítr od moře mlhu. Tentokrát se motar uchytil na čedičové lávě Etny, kde byl vyfotografován a inspiroval mě k namalování obrázku.

Motar se používá jako koření, přísada do jídla i jako zelenina. Je to chuťově výrazná a silně aromatická rostlina, obsahující vitamin C, díky němuž jej námořníci vozili v octovém nálevu jako prostředek proti kurdějím. Používá se jako i léčivá bylina a v parfumerii. "
Bizon
luggi, Saturday, 11.09. 2021 - 19:27:46. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"akvarel"
ZROZENÍ OSTROVA U JAPONSKA
Vesuvanka, Wednesday, 08.09. 2021 - 10:57:10. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Erupcí podmořského vulkánu Fukuto Okanoba se v Tichém oceánu, asi 1200 km od Tokia, zrodil 13. srpna 2021 nový ostrov. Předchozími erupcemi této sopky vznikly ve 20. století již tři ostrovy, ale krátce po svém vzniku byly smeteny vlnami, protože byly tvořené jen popelem. Nový ostrov je zatím také tvořen popelem a malými útržky lávy, ale je stále aktivní. Pokud začne rozlévat lávu (která je po utuhnutí pevná), bude naděje, že ostrov snadněji odolá erozi, udrží se a možná i rozroste. Zatím má rozlohu přibližně 1 km čtvereční.
"
MENHIRY V CARNACU V BRETANI
Vesuvanka, Wednesday, 01.09. 2021 - 09:39:38. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Na obrázku je jen malý detail z uskupení neolitických menhirů a dolmenů v Carnacu v jižní Bretani. Nejznámější jsou aleje s více než 4000 vztyčenými kameny, rozestavěnými v souběžných nebo vějířovitých řadách v délce asi 1 km poblíž obce Carnac.

Kromě menhirů mě na fotce, podle níž jsem malovala, zaujaly sytě červenofialové vřesy."
LÁVOVÝ TUNEL FAGRADALFSJALL NA ISLANDU
Vesuvanka, Tuesday, 24.08. 2021 - 08:28:26. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Na islandském západním poloostrově Reykjanes se 19. března 2021 probudil v údolí Geldingadalur vulkán Fagradalsfjall, napřed malými ohnivým fontánami, horkými plyny a poté klidnými výlevy lávy, které ještě pokračují i teď v srpnu. Láva se volně rozlévá do okolí a když tuhne, vytváří zajímavé útvary. Může vzniknout i tunel, a to, když teče řídká láva, která na povrchu rychle chladne a tuhne a vytváří tak strop tunelu, zatímco vespod láva ještě teče, tak jako je to na mém obrázku.
"
HEŘMÁNEK Z ETNY
Vesuvanka, Tuesday, 17.08. 2021 - 15:42:53. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Dnes se podíváme na Etnu, kde v létě kvete "heřmánek z Etny", jak Sicilané nazývají rmen etnenský (Anthemis aetnensis), který je další endemickou rostlinou Etny. Tento men roste nad hranicí lesa, přibližně nad 1750 m nad mořem."
POHLED NA VESUV
Vesuvanka, Saturday, 07.08. 2021 - 12:00:54. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"pravděpodobně od Sorrenta anebo z některého ostrova v Neapolském zálivu. Obrázek jsem malovala asi před dvaceti lety podle fotky, na níž mě zaujal Vesuv za "bránou" korun stromů.

Neapolský záliv
pozdravilo slunce
modř rozlila se
po nebi i po moři

Z ranního oparu
vynořil se Vesuv
hora básníků
i ji pohladilo slunce ..."
ČESKÁ SKÁLA - ČEČKA
Vesuvanka, Sunday, 01.08. 2021 - 08:58:03. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Česká skála, nazývaná též Čečka na vrcholu zarostlého kopce s nadmořskou výškou 629 m je tvořena čedičem a nachází se ve východní části Českého středohoří (Verneřické středohoří) poměrně blízko proslulé Panské skály."
FUDŽISAN V ČERVENCI
Vesuvanka, Friday, 23.07. 2021 - 06:46:17. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Minulý týden jsem se zatoulala do Japonska k posvátné hoře Fudži, k níž se ráda vracím. Na fotce, podle níž jsem malovala, je sytě modrá obloha. Protože se mně nedaří namalovat akvarelem větší souvislou modrou plochu oblohy tak, aby nebyly vidět jednotlivé tahy štětcem, maluji některé obrázky na modrý podklad. V tomto případě jsem použila obyčejné papírové kancelářské desky, jejichž odstín modré mě zaujal.
Rostliny u jezera se mně nepodařilo určit. V Japonsku roste hodně druhů endemitních rostlin, které nerostou nikde jinde. "
LÉTO VE STŘEDOHOŘÍ
Vesuvanka, Tuesday, 13.07. 2021 - 07:14:56. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Lounské kopce inspirují v každé roční době, ta krajina má zvláštní kouzlo... Na obrázku zprava je Oblík, Srdov a Brník."
POHLED ZE SVAHU RANÉ
Vesuvanka, Thursday, 01.07. 2021 - 07:02:22. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"na lounské kopce - zprava je Oblík, Srdov a Brník. Na svahu Rané kvete šalvěj luční.

Tyto výrazné kopečky poblíž Loun mě fascinují nejen svými tvary, ale i velkým bohatstvím druhů rostlin a motýlů - nacházíme se ve stepi, v nejsušší oblasti v Čechách, jež leží ve stínu Krušných hor. Kopce jsou většinou bezlesé, porostlé stepní trávou a bohatou květenou a jen místy keři. Pokud zde rostou stromy, tak v menším množství jen na severních svazích. Raná je zcela bez stromů. Zajímavá a bohatá je i fauna (motýli, brouci, čmeláci, kobylky luční, dokonce i cikády, ptáci). Na Rané žijí syslové, kteří jsou v dnešní době chránění.

Lounské kopce jsou tvořeny čedičem, vznikly sopečnou činností v období mladších třetihor - vyplněním tektonických trhlin žhavým magmatem a postupným odnosem okolních měkčích křídových hornin. Komolé kužely už nejsou původní vulkány, vznikly druhotně jejich erozí a odnosem hornin. To, co zůstalo, jsou už jen jejich vnitřky - přívodní dráhy magmatu, zbytky sopouchů, někde byla obnažena i tělesa nahromaděného magmatu těsně pod povrchem.
"
DOJMY Z VÝLETU NA LOVOŠ
Vesuvanka, Thursday, 17.06. 2021 - 13:59:03. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Tento obrázek, namalovaný v roce 1998 vznikl tak trochu z fantazie. Inspirací byl jeden z mých prvních výletů na Lovoš v roce 1998, kde mě fascinovaly čedičové skalky porostlé bujnou vegetací. Není to přesně konkrétní místo, ale dojmy ze svahů tohoto nádherného kopce. Obrázek jsem začala malovat ve vlaku (seděla jsem u okna) a domalovala doma."
HADINEC JITROCELOVÝ POD ETNOU
Vesuvanka, Wednesday, 09.06. 2021 - 13:20:08. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"V květnu a ještě v červnu turisty překvapí pod Etnou pole rozkvetlého hadince jitrocelového, který se od našeho hadince obecného na první pohled liší sytě fialovým zbarvením.

Hadinec jitrocelový (Echium plantagineum) z čeledi brutnákovitých roste v oblastech kolem Středozemního moře na výslunných suchých písčitých a kamenitých místech. Dorůstá do výšky až 60 cm. U nás se ve volné přírodě běžně nevyskytuje."
TOGUE AGANDO NA OSTROVĚ LA GOMERA
Vesuvanka, Tuesday, 01.06. 2021 - 08:51:05. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Nápadný skalní útvar Togue Agando na ostrově La Gomera je pravděpodobně erozí obnažený sopouch dávno vyhaslé sopky.
Ostrov La Gomera je druhý nejmenší ostrov Kanárského souostroví, který má rozlohu pouhých 370 km čtverečních. V minulosti byl mnohem větší, ale erozí se postupně zmenšil víc než o polovinu."
V květnu u Velkého kačera
luggi, Sunday, 23.05. 2021 - 09:21:55. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"skica ze stejné procházky"
U Velkého Kačera
luggi, Saturday, 22.05. 2021 - 20:20:23. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"akvarel, tužka - skica v plenéru"
VTÁČNIK
Vesuvanka, Wednesday, 19.05. 2021 - 10:07:18. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Dnes se podíváme na Slovensko. Kdysi mě na jedné fotce zaujal skalní útvar z pohoří Vtáčnik a inspiroval k namalování obrázku.

Vtáčnik je nejzápadnější sopečné pohoří Slovenska, náleží do geomorfologického celku Slovenského středohoří. Je tvořen andezity a tufy, má geologickou souvislost s Kremnickými vrchy, které jsou také vulkanického původu. Sopečná činnost těchto pohoří vrcholila v mladších třetihorách (přibližně před 16 až 8 miliony let). Poté byla pohoří rozrušena tektonickými pohyby a modelována erozí a odnosem hornin.
"
HORA FUDŽI
Vesuvanka, Saturday, 01.05. 2021 - 08:44:00. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Inspirací k nakreslení tohoto obrázku byla předloha (dřevořez) japonského malíře. Snažila jsem se zachytit námět barevně, proto ty tóny šedé.

Pro dřevořezy používali japonští umělci většinou hruškové dřevo, které uřízli podélně z kmene. Obrázky nejprve nakreslili na průhledný papír, který se nalepil na štoček tak, aby ho rytec viděl zrcadlově převrácen. Staré dřevořezy byly jednobarevné, barevné tisky se prováděly až od 17. století. Barevnosti se dosahovalo soutisky z několika různě barevných štočků.

Nejznámějšími mistry této techniky jsou Kitagawa Utamaro (1753–1806), Kacušika Hokusai (1760–1849) a Utagawa Hirošige (1797–1858)"
DUB LETNÍ NA CHEBSKU
Vesuvanka, Tuesday, 20.04. 2021 - 16:23:39. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"DUB

Jenom tři písmena
a vyvolají obraz
krále mezi stromy
Stojí trochu zasmušilý
a přece vlídný
s vráskami stovek let
a jizev po bojích

Svoji sukovitou náruč
zvedá vysoko k nebi
aby pozdravil i zpěvem
svých ptačích svěřenců
východy slunce..."
DETAIL SKALKY NA HAZMBURKU
Vesuvanka, Tuesday, 13.04. 2021 - 13:37:36. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Osamělý vrch Hazmburk (418 m n. m.) se zříceninou stejnojmenného hradu ze 14. století na vrcholu se nachází v Českém středohoří. Na svazích můžeme spatřit skalky s typickou sloupcovou odlučností čediče."
Vydra u Antýglu
luggi, Sunday, 11.04. 2021 - 06:56:20. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Akvarel - plenér

"
Vlnolam u Wladyslawova
luggi, Saturday, 10.04. 2021 - 11:24:12. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"akvarel
Při procházení starších věcí jsem narazil na tento 20 minutový akvarel z večerní procházky kolem pobřeží."
FAGRADALSFJALL - ISLAND
Vesuvanka, Tuesday, 06.04. 2021 - 06:45:24. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Na islandském západním poloostrově Reykjanes, který byl 800 let v klidu, docházelo v posledních měsících k drobnějším, ale stále častějším seismickým záchvěvům (rojům), které byly předzvěstí probuzení některého vulkánu v této oblasti, takže erupce byla očekávána.

19. března 2021 se probudil v údolí Geldingadalur vulkán Fagradalsfjall, napřed malými ohnivým fontánami, horkými plyny a poté klidnými výlevy lávy, které ještě pokračují. Láva se volně rozlévá do okolí, tuhnoucí vytváří zajímavé provazovité útvary (zvané pahoehoe). Oblast není osídlena, takže vulkán nikoho neohrožuje. Nevyvrhuje popel, takže ani letecká doprava není ohrožena. Islanďané jsou touto mírnou erupcí nadšeni, sopka láká turisty. Někteří si tu dokonce na čerstvě utuhlé lávě opékají párky.

Na mém obrázku je zachycena erupce z 19. března. Obrázek se bohužel zase zvětšil, za což se omlouvám. Posuňte prosím myší doprava.
"
HLAVÁČEK JARNÍ
Vesuvanka, Thursday, 01.04. 2021 - 07:09:25. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"ADONIS VERNALIS

Nadechne
se země
a zahraje
svou jarní
rapsodii
v doprovodu
navrátilců

Pod dotekem
Slunce
vykouknou
rozespalé
kopce lounské
z okrového
sametu
zimní stepi

Převléknou
se do zelena
a jižní svahy
rozzáří se
zlatými hlaváčky

Hlaváček jarní (Adonis vernalis) je rostlina z čeledi pryskyřníkovitých. Kvete v dubnu na výslunných stráních a v Českém Českého středohoří, Polabí a na jižní Moravě v okolí Pálavy. Je pěstována na zahrádkách."
Kulečník
maldy, Sunday, 28.03. 2021 - 15:43:49. Hodnocení příspěvku: 6
Výtvarné umění - Malba
""
Osamocená
duha, Monday, 22.03. 2021 - 12:27:39. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
""
Dnešní nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější příspěvek.
E-mail
Jméno:
Heslo:
Poslední komentář
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
91 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.15 sekund